2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!
  • Ana Sayfa » GENÇLİK
  • 10 Ağustos 2022 - 11:35:37
AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

Anayasa Mahkemesi(AYM), Gezi eylemlerinde katledilen Ali İsmail Kormaz’ın davasında yeni karara imza attı. Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şehap Korkmaz, annesi Emel Korkmaz ile kardeşleri Gürkan Korkmaz, Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk, olaya ilişkin ‘etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile ölümünün öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle yaşam hakkı, […]

Anayasa Mahkemesi(AYM), Gezi eylemlerinde katledilen Ali İsmail Kormaz’ın davasında yeni karara imza attı.

Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şehap Korkmaz, annesi Emel Korkmaz ile kardeşleri Gürkan Korkmaz, Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk, olaya ilişkin ‘etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile ölümünün öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle yaşam hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile kötü muamele yasağının ihlal edildiği’ gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Eskişehir’deki Gezi Direnişi eylemleri sırasında girdiği bir sokakta polis ve esnaflar tarafından darbedilerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuruda karar çıktı.

2013 yılında katledilen Korkmaz’ın annesi, babası ve 3 kardeşi tarafından yapılan başvuruda; “etkili ceza soruşturması yürütülmemesi, öldürülme biçimi ile ölümünün öncesi ve sonrasında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda yakın akrabaların yaşadığı ıstırap nedeniyle yaşam hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile kötü muamele yasağının ihlal edildiği” gerekçeleri dile getirildi.

AYM, başvuruda yer alan “yaşam hakkının ihlal edildiği”, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği” ve “başvurucuların kötü muamele yasağının kendileri bakamından ihlal edildiğine” ilişkin iddiaları “kişi bakımından yetkisizlik” gerekçesiyle oy birliği ile “kabul edilemez” buldu.

YENİDEN YARGILAMA VE TAZMİNAT KARARI

Anayasa ile güvence altına alınan “eziyet yasağının maddi ve usul boyutlarının ihlal edildiğine” oy birliği ile hükmeden mahkeme, yeniden yargılama ve tazminat kararı verdi.

Yargılanan polis memuru H.E.’nin Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmasına ve başvuruculara da 67 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz