HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

ATSO’DAN GASRTONOMİ ŞEHRİ HATAY’A BİR MÜJDE DAHA!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 17 Eylül 2020 - 14:09:52
ATSO’DAN GASRTONOMİ ŞEHRİ HATAY’A BİR MÜJDE DAHA!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Yönetimi, Gastronomi Şehri Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmaya devam ediyor. ATSO’dan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi “Bu kapsamda 2005 yılından bu yana Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmak için yürüttüğümüz çalışmaların temel amacı, eşsiz lezzetlere sahip olan mutfağımızdaki ürünlerin coğrafi işaretlerini alarak yöremize ait olduğunu göstermek ve markalaşmasını sağlamaktır. Odamızın Coğrafi İşaretler ile ilgili […]

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Yönetimi, Gastronomi Şehri Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmaya devam ediyor.

ATSO’dan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi

Bu kapsamda 2005 yılından bu yana Hatay’ın lezzetlerini markalaştırmak için yürüttüğümüz çalışmaların temel amacı, eşsiz lezzetlere sahip olan mutfağımızdaki ürünlerin coğrafi işaretlerini alarak yöremize ait olduğunu göstermek ve markalaşmasını sağlamaktır.

Odamızın Coğrafi İşaretler ile ilgili ilk yolculuğu Antakya Künefesi’nin tescili ile başladı. 14.04.2006 yılında başlayan “Künefe” tescil süreci 27.12.2007 tarihinde Coğrafi İşaret Belgesi’nin alınması ile sona erdi.

Antakya Künefesi’nin ardından devam eden Coğrafi İşaret Belgesi çalışmalarımız;

26.02.2018 tarihinde Antakya Sürkü’nün (Çökeleği) tescili,
12.06.2018 tarihinde Antakya Küflü Sürkü’nün (Çökeleği) tescili,
24.08.2020 tarihinde “Antakya Kağıt Kebabı”nın tescili

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Coğrafi İşaretini aldığımız beşinci ürün olan “ANTAKYA TUZLU YOĞURDU” 532 tescil numarası ile mahreç işareti olarak 10.09.2020 tarihinde Odamız adına tescil edilmiştir.

Odamız, Hatay’ın kültürel zenginliklerinin ve mutfağının ulusal ve uluslararası platformda tanıtılmasının bilinci ile Hatay’da en çok ürün tescil ettiren kurum olarak bu konudaki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Coğrafi işaret sürecinde Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilerek başvurusu yapılmış fakat daha süreci devam eden;

1) Samandağ Ney-i
2) Antakya Künefelik Peyniri
3) Antakya Carra Peyniri
4) Antakya Künefesi”nin Avrupa Birliği Ülkelerde tescil edilme işlemlerinde sona gelindiğini kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Coğrafi işaretini aldığımız ürünlerin Tescil sürecinde kurumumuzla çok büyük bir özveri ile çalışarak bizlerden desteklerini esirgemeyen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Yıldız’a, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar’a, Mustafa Kemal Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Kadriye Şahin’e, Marka ve Patent şirketi Özener Patent sahibi Huriye Özener’e ve emeği geçen odamız çalışanlarına teşekkür ediyoruz.“denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz