BAŞKAN ERYILMAZ: TÜRKİYE’NİN EN ŞEFFAF BELEDİYELERİNDEN BİRİ OLDUĞUMUZA İNANIYORUM!

BAŞKAN ERYILMAZ: TÜRKİYE’NİN EN ŞEFFAF BELEDİYELERİNDEN BİRİ OLDUĞUMUZA İNANIYORUM!

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİ 6.SIRADA TAMAMLADI!

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİ 6.SIRADA TAMAMLADI!

İYİ PARTİLİ YILDIRIM:GENÇLERE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR!

İYİ PARTİLİ YILDIRIM:GENÇLERE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR!

CHP’Lİ KADINLAR:İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

CHP’Lİ KADINLAR:İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR ZORDA OLSA…

ATAKAŞ HATAYSPOR ZORDA OLSA…

ASKER:Arıtma Tesisi Taşınsın,Yerine Yeşil Alan Yapılsın!
  • Ana Sayfa » ÇEVRE
  • 2 Ekim 2018 - 23:53:53
ASKER:Arıtma Tesisi Taşınsın,Yerine Yeşil Alan Yapılsın!

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker,yaptığı yazılı açıklamada;Defne ilçesi Turunçlu mahallesinde ki arıtma tesisinden rahatsızlığını ortaya koyan mahalle halkının yanında olduklarını ifade etti. Asker,açıklamasına devamla şu görüşleri paylaştı:  ”Defne ilçesi sınırları içerisinde Turunçlu mahallesinde yer alan arıtma tesisi yaydığı pis koku nedeniyle kanayan yaramız olmaya devam ediyor.  1999 yılında Mahmut Alpagot döneminde trilyonlarca […]

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker,yaptığı yazılı açıklamada;Defne ilçesi Turunçlu mahallesinde ki arıtma tesisinden rahatsızlığını ortaya koyan mahalle halkının yanında olduklarını ifade etti.

Asker,açıklamasına devamla şu görüşleri paylaştı: 

”Defne ilçesi sınırları içerisinde Turunçlu mahallesinde yer alan arıtma tesisi yaydığı pis koku nedeniyle kanayan yaramız olmaya devam ediyor.  1999 yılında Mahmut Alpagot döneminde trilyonlarca lira harcanarak yapılan yanlış bir proje sonucu olan arıtma tesisi o dönemlerde bile Antakya’nın pis suyunu arıtabilecek durumda değildi.

Antakya Çevre Koruma Derneği o zamanlardan itibaren defalarca tesisin oradan kaldırılması konusunda basın açıklamaları yapmış halkın yanında yer almıştır.

Yine 2007 yılında dönemin Belediye Başkanına yapılan kamuoyu baskılarıyla kokunun yoğun olduğu dönemlerde tesis çalıştırılmamıştır. Vatandaştan gelen şikâyetler ve derneğimizin karşı duruşuyla uzun bir süre kullanılmayan tesis daha sonra gelen belediye başkanları döneminde de koku yaymaya devam etmiştir.

Yapımına 1996 da başlanan 1999 da açılan bu tesisin yerinin yanlış, teknolojisinin yetersiz olduğunu aradan geçen 19 yılda sürekli dile getirdik. 2018 yılındayız ve bu kadar şikâyete rağmen sorun devam ediyorsa ortada kabul edilmesi gereken bir yanlış vardır.

Gerek kapasitesi gerekse de teknolojisiyle çağın gerisinde kalan arıtma tesisinin bir an önce yerleşim yeri dışına taşınması şarttır. Mevcut pis suyu arıtmaya kapasitesi yetmediği için halkı pis kokuya boğan arıtma tesisinden yayılan ağır koku Defne ilçesinin birçok mahallesinde vatandaşın nefes almasını zorlaştırdı. Kurulduğu günden bu yana etrafına koku yayan, yerleşim alanının ortasında kalan, halk için eziyet haline gelen bu tesis,  teknolojik ömrünü doldurmuştur. 

Kısa vadede teknolojisi yenilense bile uzun vadede çözüm olamayacağından biran önce şehir dışına taşınması zorunludur. Bu süre içerisinde kokunun giderilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Konuyla ilgili olan hiçbir kurumun halkı bu kokuya mahkum etmeye hakkı yok!

Arıtma Tesisinden yayılan pis kokular her yaştan herkesin sağlığını olumsuz etkilerken, özellikle yaşlı, çocuk ve astım hastaları pis koku karşısında nefes alamaz hale gelmektedir. Beklentimiz bir an önce tesisin taşınması, yerinin yeşil alan olarak değerlendirilmesidir.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz