BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

Asi’den Defne’ye, SESSİZİZ! Peki ya Kırıkhan hattında…
 • TamerYAZAR
  • Tamer YAZAR
  • tamer@sonsuzhaber.net
  • 7 Aralık 2017 - 00:34:47

Ne Asi Nehri yatağında çıkan ‘Roma’ fısıltısı ne de Defne ilçesinde bulunan binlerce yıllık mozaikler ! Yok ! Şu ana kadar konuşmadık… Konuşmadık, ama sustuk… Sustuk ve sorumluluk almadık… Soruları da eldekini de sahipsiz bıraktık… Olması gerekenlerin her birini tek tek elimizin tersiyle bir kenara ittik… Normal şartlarda ve normal bir ülkede olması gerekenlerin hiç birini yaşamadık… Eldekini bir MUZ CUMHURİYETİ gibi yönettik… Eksilttik… Kaybettik… Bozduk… Parçaladık… Gizledik… Gözden kaçırdık… Bilgi eksilttik…

Ama onca şeye rağmen, üzerimize dahi alınmadık !

Bir Yazar, ‘yüzüme kapanan kapıların önünde bekliyorum hayatı…’ demiş ya…

Bizimkisi de bu durum !
Hani biraz…

Sorularımızın cevapsızlığına eklenen RAHATLIĞIN makam koltuklarında oturanları bekliyoruz biz de… Bir gün olur da ayağa kalkıp CEVAP verirler diye… Üzerlerine alınırlar diye ! Bizlerden saklananların ortaya açılıp saçıldığı bir dönemi bir gün yaşayacağız diye ! İşte o zaman GERÇEK gibi sunulanları değil, ama var olanı görür-duyarız diye !

Bugün mü ?
Yeni bir sayfadayız…
Hatay’ın Kırıkhan hattında…

Son birkaç gündür, Hataylı İşadamı Necmi Asfuroğlu’nun çabalarıyla şekillenen bir haberden ve o habere ekli Kırıkhan’ın Kızılkaya Mahallesi’nden bahsedip duruyoruz… 655 hektarlık koca bir alandan… Burada gerçekleştirilen yeraltı analizlerinde ‘var’ olduklarına dair ciddi emareler gösteren tarihi buluntulardan… Ama bir de, aynı yerde çalışmalarını sürdüren bir taş ocağından… Yaşanan patlamalardan ! Ama şimdilik durdurulanlardan ! Ama en çok da, bu hikayenin yanı başında ‘BURADAYIM’ diye fısıldayan, Avrasya ve Asya kültürlerine ait kurgan mezarlar yanı sıra, kaya mezarları ve sarnıçlardan… Hatta çok daha fazlasından !

Aldığımız duyumlara göre, konu Bakanlık nezdinde GÜNDEMDE, Adana Anıtlar Kurulu bağlamında da… Ama isterdik ki, kadim toprakların orta yerinde yükselen bu görkemli haberlerin asıl ev sahibi durumundaki Hatay Arkeoloji Müzesi çıksın ve desin ki, ‘Ey Hatay, derin geçmişin zenginliğine yeni servetler ekliyoruz… Müjdeler olsun!’

Belki de asıl bu kısmı tartışmalıyız !

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye taraf bir ülke olarak, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi uygun olan varlıklarımıza ilişkin envanterleri (geçici liste) UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne iletmekle yükümlüyken, ama o liste noktasında ‘VAR’ ile ‘YOK’ arasında debelenip dururken hele ki !

Kırıkhan’daki de bu mu ?
-VAR- ve -YOK- savaşı mı ?

Kaybeden TARİH de, peki ya kazanan ?

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz