2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLMADI!
  • Ana Sayfa » EKONOMİ
  • 27 Aralık 2018 - 02:20:58
ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLMADI!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2019’da geçerli olacak yeni ücreti sadece 2 bin 20 lira olarak belirlemesine sendika ve siyasi partilerden tepki geldi. DİSK: 2019 ASGARİ ÜCRETİ GEÇİM ÜCRETİ OLMADI DİSK Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi: “Öncelikle belirlenen AGİ hariç asgari ücret 1829 TL’dir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda oy birliğiyle belirlenen […]

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2019’da geçerli olacak yeni ücreti sadece 2 bin 20 lira olarak belirlemesine sendika ve siyasi partilerden tepki geldi.

DİSK: 2019 ASGARİ ÜCRETİ GEÇİM ÜCRETİ OLMADI

DİSK Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

images-4“Öncelikle belirlenen AGİ hariç asgari ücret 1829 TL’dir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda oy birliğiyle belirlenen bu rakam ile bir kez daha geçim ücretinin çok uzağında bir asgari ücret belirlenmiş, bir kez daha TÜİK’in belirlediği rakamın altında kalınmış ve bir kez daha işçiler büyümeden pay alamamıştır.

Belirlenen asgari ücret ile tek kişinin bile geçimini sağlaması mümkün değildir. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede, işçilerin yararına olanın ülkenin de yararına olduğunu, yaşanabilir bir memleketin ancak ve ancak yaşanabilir bir ücret ile mümkün olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. 2019 asgari ücreti yaşanabilir bir ücret değildir! Yaşanabilir bir ücret, yaşanabilir bir memleket için mücadeleye devam!”

CHP: MİLYONLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞAMAYA MAHKUM EDİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, yaptığı açıklamada:

chp-aykut-erdogdu-gun-11244616_300“Belirlenen asgari ücretle milyonlar açlık sınırında yaşamaya mahkum edildi. Açlık sınırının 1943 TL olduğu bir ülkede, 2 bin 20 TL’lik ücret insafsızlıktır” dedi.

TÜİK’in, asgari ücreti ‘ağır’ statüdeki işlerde 2 bin 213 lira olarak belirlediğini de hatırlatan Erdoğdu, yeni asgari ücretin TÜİK’in geçimlik ücret seviyesinin de altında olduğuna dikkat çekti.

OECD içinde Türkiye’nin, asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler arasında yer aldığını belirten Erdoğdu:

“Ücretli çalışanlar ve kendi hesabına çalışanlar 2002 yılında milli gelirden yüzde 38 pay alırken 2017 yılında yüzde 36’ya geriledi” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz