2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ARTIK YETER!BU YANGINLAR DAHA NE KADAR?…
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 9 Ekim 2020 - 20:39:41
ARTIK YETER!BU YANGINLAR DAHA NE KADAR?…

Bugün sabah saatlerinde ilimiz Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevler 1 fabrikaya, 2 apartmana, 1 iş yerine ve bölgedeki bazı araçlara sıçradı. Çıkan yangın rüzgarın etkisiyle Belen’den İskenderun ilçesine kadar yol alırken son olarak Arsuz ilçesine de sıçradı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, yangının Nergizlik ve Kışlak köylerine […]

Bugün sabah saatlerinde ilimiz Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevler 1 fabrikaya, 2 apartmana, 1 iş yerine ve bölgedeki bazı araçlara sıçradı.

Çıkan yangın rüzgarın etkisiyle Belen’den İskenderun ilçesine kadar yol alırken son olarak Arsuz ilçesine de sıçradı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, yangının Nergizlik ve Kışlak köylerine doğru ilerlediğini, bu köylerin tahliyesini istediklerini belirtti.

Rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor

Alevlerin yerleşim yerlerine sıçramasıyla bazı evler tahliye edildi.

Bazı evler tahliye edilirken, 2 ev ve 3 otomobil yanarak zarar gördü. Ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sürüyor ancak rüzgar nedeniyle yangını kontrol altına almakta güçlük çekiyorlar.

Öte yandan, bölgede 50 arazöz, 20 su tankı, 2 uçak, 2 helikopter, 300 personel ve 3 dozer ile yangına müdahale ediliyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ!

Hatay’ın Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi’nde çıkan yangın ile ilgili olarak Hatay Valiliği’nden yapılan açıklama da yangının trafo patlaması sonucu çıktığı ve risk altındaki yerleşim yerlerinin tahliye ettiği belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada:

“9 Ekim 2020 Cuma günü saat 10.00 sıralarında İskenderun ve Belen İlçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale ekipler tarafından yapılmakta olup, şiddetli rüzgârlarında etkisi ile büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır” denildi.

Ayrıca şiddetli rüzgârın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekildiği belirtilen yangını, en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam ettiği bildirildi.

VALİ DOĞAN YANGIN BÖLGESİNE GELDİ

Öte yandan Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun-Belen ilçeleri arasındaki ormanlık bölgede çıkan yangın ile ilgili söndürme çalışmalarını yerinde takip ediyor.

Yangın farklı noktalara da sıçradı

Hatay’ın Belen ilçesinde trafo patlaması sonucu çıkan orman yangını farklı noktalara sıçradı. Yangına müdahale sürüyor.

Belen ilçesine bağlı Sarımazı mevkisinde trafo patlaması nedeniyle sabah saatlerinde çıkan orman yangını rüzgarında etkisiyle farklı noktalara sıçradı. Yangın İskenderun’daki kimyasal maddelerin depolandığı antrepoya sıçradı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yangına müdahale eden Antakya Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine, çevre şehirlerdeki orman işletme ekipleri ile beraber Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve ilçe belediyeleri de destek veriyor.

Yangına rüzgar nedeniyle havadan müdahale edilemiyor. Ekipler alevleri, karadan müdahale ile kontrol altına almaya çalışıyor. Ayrıca yerleşim noktalarını da tehdit eden yangın sonrası bir çok evin boşaltıldığı öğrenildi.

Alevlerin karayoluna yakın alanda olması nedeniyle Belen-İskenderun karayolu araç trafiğine kapatıldı. Özellikle dorsesi yüklü olan tırlar Belen ilçesi girişlerinde durduruldu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz