2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ARAPÇA’NIN SEÇİLMESİ TOPLUMUMUZ İÇİN GÜZEL BİR FIRSATTIR!
ARAPÇA’NIN SEÇİLMESİ TOPLUMUMUZ İÇİN GÜZEL BİR FIRSATTIR!

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, anadilin çocuklara öğretilmesi konusunda seçmeli ders olarak arapçanın seçilmesinin toplum için güzel bir fırsat olduğunu söyledi. Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Dilini yitiren toplumlar öz benliklerini yitirir.Dil  toplumun hafızasıdır, atasözlerini ,şarkıları ninnileri ,masalları, hikayeleri, tarihi gibi tüm kültür öğelerini barındırır. Dilini kaybeden kişi veya […]

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, anadilin çocuklara öğretilmesi konusunda seçmeli ders olarak arapçanın seçilmesinin toplum için güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Dilini yitiren toplumlar öz benliklerini yitirir.Dil  toplumun hafızasıdır, atasözlerini ,şarkıları ninnileri ,masalları, hikayeleri, tarihi gibi tüm kültür öğelerini barındırır. Dilini kaybeden kişi veya toplum bunları kaybeder, dönüşür, başkalaşır.

Anadilimizin çocuklarımıza öğretilmesi  konusunda  seçmeli ders olarak  Arapça’nın seçilmesi  toplumumuz için güzel bir fırsattır.Velilerimizin bu fırsatı değerlendirme konusunda duyarlı olmalarını diliyoruz.Okullarımızın müdür ve idarecilerinin de bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Arapça dersi verecek öğretmen azlığı veya yokluğu gerekçesiyle  bu konudaki  istemlerin  dönüştürülmemesi, aksine özendirilerek milli eğitim müdürlüklerine  bu konuda çözüm için  diretilmesi, devletin tanıdığı hakkın kazanımını sağlayacaktır.Darbe dönemlerindeki  baskı  ve korku ikliminin yarattığı travmalar bizi Arapçadan uzaklaştırmış olsa da bunları artık geride bırakmalıyız.     

Özellikle 12  Eylül  darbesinden sonra resmi dairelerde ve okullarda Arapça konuşmanın yasaklanması neticesinde sorun yaşanmaması için insanlarımızın  Türkçeye yönelmesi süreç içinde anadilimizden uzaklaşmayı bereberinde getirmiştir. Bunun aşılması zamanı  çoktan gelmiştir.

Bizler ,Arabız,Aleviyiz.Her toplumun kendi aidiyetleriyle övünme ve onları ideme ettirme  hakkı olduğu gibi  bizim de bu  aidiyetlerimiz  övünç vesilemizdir ve dil ile inancımızı yeni nesillerimize taşımak hususunda gereken hassasiyeti göstermek ebeveynlerimizin çocuklarına olan yükümlülüklerindendir.“dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz