ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

Antep’li Hatay Mutfağı !!! Sahi, Analı-Kızlı hangi mutfağın?
 • TamerYAZAR
  • Tamer YAZAR
  • tamer@sonsuzhaber.net
  • 26 Kasım 2018 - 00:41:50

Hatay’dan çok önce ‘Gastronomi Kenti’ ünvanı alan Gaziantep de Hatay gibi zengin yöresel kültürü ile öne çıkan şehirlerden bir tanesi… Bu konuda ciddi bir efor sarf eden ve ortaya koyduğu çabayla da alkışı fazlasıyla hak eden isim ise, şehrin Belediye Başkanı Fatma Şahin…

Gaziantep Mutfağı’nı tescilli bir hale getiren Fatma Şahin’in geçmişten bir cümlesi ile devam edelim mi ? Aslında bugüne dair yazımızın içeriğine dair ilk adımları o atsın bizler için, devamını da bizler getirelim, olmaz mı ?

Şahin, sevdiği yemekleri anlatmış…

“Bizim bir fark yaratmamızın nedeni; bizim yuvarlamamız, ekşili ufak köftemiz, içli köftemiz… Bütün çeşitlerimizde saatlerce uğraşmamız gerekiyor. Yani böyle bir çorba yapar gibi Antep yemeği yapmanız mümkün değil. Ciddi bir zaman ayırmanız lazım. Önce hammaddeyi çok iyi organize etmeniz, sonra bu farkı ortaya koymanız gerekiyor. Ben böyle baktığım zaman, hepsi birbirinden lezzetli ama, benim rahmetli annemin de çok iyi yaptığı ‘ekşili ufak köfte’ dediğimiz, ‘analı kızlı’ dediğimiz bir yemeğimiz var. Bu yemek, firik ile et suyuyla yapılıyor. İçine nohut konularak ve özellikle nar ekşisiyle yapılıyor. Bu, gerçekten çok farklı, lezzetli ve emek gerektiren bir yemek.”

Annelerin yemeği hep güzeldir…
Fatma Şahin de güzel betimlemiş ama…

Şimdi gelelim bize…

Hatay’a…
İspanya’ya giden…
Valencia kentinde mola alan…
Gastrónoma Yemek Festivali’nde sunum yapan…

Şimdi soralım…

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil Hatay adına kazanılmış bu ünvanda ciddi emeği olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a soralım…

Yurt dışında Hatay Mutfağı sunumu yaparken, öncesinde NASIL bir hazırlık yapıyorsunuz ? Yemek listelerini NEYE göre hazırlıyorsunuz ? Kriteriniz NE oluyor ? Önceliklerinizi NE belirliyor ? Peki, belirlemeyi KİMLER yapıyor ? Final kontrollerini KİM ya da KİMLER gerçekleştiriyor ?

Şimdi de asıl olanı soralım !

İspanya’daki festivale katılan ekibin, ‘Gastronomi Kenti’ ünvanlı Gaziantep adına tescili alınmış YUVALAMA, diğer adıyla ANALI-KIZLI ve hatta bir diğer adıyla EKŞİLİ UFAK KÖFTE’yi nasıl olup da Hatay Mutfağı listesine aldığını da anlatır mısınız ? Antep Mutfağı’nın en iddialı yemeğini Hatay listesine alıp da Valencia kentinde uluslararası bir platformda Hatay’lı diye tanıtmanın yanlışlığını bizler adına detaylandırır mısınız ?

Sahi, böyle bir hata nasıl yapılır ?

Bunu da…

Antep’li bir Hatay nasıl yaratılır ?

Bunu da…

Oysa ki, Hatay Yemeği diye sunulanı ‘google’ yapmanız yeterliydi ! 20.01.2017’de gerçekleşen törenle Gaziantep adına tescillenen lezzeti biraz araştırmanız yeterliydi ! Coğrafi işaret tescil belgeleri Gaziantep Belediyesi bünyesinde muhafaza edilen bir yöreseli Hatay etiketi ile servis etmeden önce birilerine sormanız yeterliydi ! Köfte, et ve nohut ile pişirilip, süzme yoğurt dökülerek hazırlanan ve üzerine naneli yağ dökülerek ikram edileni HATAY diye lanse etmeden önce biraz sorgulamanız yeterliydi !

Peki, yaşananları kime soralım ?

İspanya’da sunumu yapan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi’ye mi ? Hatay’ın Gastronomi hikayesinin yaratıcısı konumundaki isme, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a mı ?

Yoksa…

Valencia’ya Hatay’lı diye götürülen Antepli’nin tescil belgesini, 2017’de TÜRKPATENT Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’ten teslim alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e mi ?

Sahi, OLUR BÖYLE VAKALAR, mı ?

Bilemedim, sona NE ekleyelim, bilemedim !
Ama bu Gastronomi hikayesini de çok sevemedim !

 
 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz