BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

Antakya Mobilyası-Motiften Koleksiyona Kitabı Görücüye Çıktı!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 13 Ekim 2017 - 01:28:45
Antakya Mobilyası-Motiften Koleksiyona Kitabı Görücüye Çıktı!

Binlerce yıllık tarihi ile “Doğu’nun Kraliçesi” olarak anılan Antakya’da mobilya yapımında kullanılan motifler kitaba dönüştürüldü. Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) öncülüğünü yaptığı Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) kapsamında, hazırlanması 2,5 yıl süren kitap basın mensuplarına tanıtıldı. Antakya’da bir restoranda düzenlenen toplantıda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin,şu görüşlere yer verdi: ”Antakya Ticaret ve Sanayi […]

Binlerce yıllık tarihi ile “Doğu’nun Kraliçesi” olarak anılan Antakya’da mobilya yapımında kullanılan motifler kitaba dönüştürüldü.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) öncülüğünü yaptığı Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) kapsamında, hazırlanması 2,5 yıl süren kitap basın mensuplarına tanıtıldı.

Antakya’da bir restoranda düzenlenen toplantıda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin,şu görüşlere yer verdi:

”Antakya Ticaret ve Sanayi Odası kurulduğu günden beri ilimizde ve bölgemizde sosyo-ekonomik anlamda kalkınmaya öncü olacak projelere odaklanan çalışmalar yürütüyor.

Bugün burada sizlerle buluşmamızın nedeni Antakya Mobilyası’nın markalaşması, rekabet gücünün artırılması ve nitelikli iş ortamları yaratılarak mevcut işletmelerin verimliliğine güç katılması amacıyla başlattığımız ANMOGEP projesi hakkında bilgilendirme yapmak ve bu projenin ayaklarından biri olarak Antakya’nın değerlerini taçlandırmak gayesiyle uzun bir emeğin sonucunda hazırladığımız “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabını tanıtmaktır.

ANMOGEP; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla 7,7 milyon Avro bütçeli, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programının ilk dönem projelerinden biri. Bu proje sayesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 10 yılda dünya mobilya üreticileri arasında Türkiye’nin ilk 10 ülke içinde yer alacağını öngörüyoruz.

ANMOGEP Projesi kapsamında kurduğumuz Antakya Mobilyası Ortak Üretim Merkezi’ni kasım ayında açacağımızı sizlerle paylaşmak isterim.

Avrupa Birliği’nin desteklediği birçok sektörel ortak üretim merkezi arasında Türkiye’de uygulamaya geçen ilk Ortak Üretim Merkezi olması nedeniyle örnek teşkil eder konumda olduğunu düşünüyoruz.

Merkez sayesinde, el yapımı mobilya üreticilerine ileri teknoloji makine ve üretim ekipmanları sağlanarak üretim alt yapısının geliştirilmesine destek olunacak.

Ortak Üretim Merkezi ile bölgede mobilya sektörünün iş hacminin genişletilmesinin yanı sıra tedarik, orman tabanlı sanayi, ihracat ve nakliye gibi ilgili sektörlerin ticari faaliyetlerinde de artış olması amaçlanıyor. Bu nedenle Antakya için çok daha geniş bir alanda istihdam olanağı sağlanıyor.

Ayrıca, ANMOGEP projesinin Hatay genelinde ihracat rakamlarını da yükselteceğini düşünüyoruz.

Proje kapsamında ahşap işleri alanında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar ile mobilya üreticisi KOBİ’lere üretim desteği, markalaşma, tasarım ile AR-GE imkânı sunularak bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.”Dedi.

resm

ATSO Başkanı Çinçin,açıklamasına devamla:

”ANMOGEP Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli atılım da markalaşma çalışmaları kapsamında oldu. Bu hedefin ilk adımı olarak öncelikle Antakya Mobilyası Markası için Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından biri olan LeoBurnett firması ile bir logo ve kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirdik.

Markalaşma çalışmaları kapsamında ayrıca Antakya’nın tüm tarihi ve turistik mekanlarını inceleyerek bölgemizde bulunan 300 den fazla motifi tespit ettik.

Bu doğrultuda “Antakya Mobilyası” markası için toplam 63 parçadan oluşan 15 yeni koleksiyon tasarlandı ve üretildi.

Yeni tasarımlar Ocak 2017’de Istanbul’da gerçekleşen IMOB fuarında tüketiciyle buluşturuldu. Bu motifler endüstriyel tasarımcılar Sezgin Akan, İspanyol Tasarımcı SergioPerezFortea ve Antakyalı ahşap ve mobilya ustası Ali Altun tarafından yeniden yorumlandı. Bu toplantı vesilesiyle tasarımcılarımıza kalben teşekkürlerimi sunuyorum.

Daha önce de belirttiğim üzere, ANMOGEP çok ayaklı bir projedir. Tüm bu çalışmaların yanında bir de Antakya’nın 3500 yıl öncesine dayanan, mobilya ve bezeme sanatında kullanılan motiflerin ve formların hikayelerini “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” kitabında bir araya getirdik.

Kitap için Hatay yöresinde 317 motif tespit edildi, fotoğraflandı ve hikâyeleri derlendi. Motiflerden esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlar üreten tasarımcılarımızın çalışmaları da bu kitapta yer alıyor. Kitapta emeği geçen markalaşma uzmanı Burcu Arıkan’a, kitabı yayına hazırlayan gazeteci-yazar Tuba Çameli’ye, araştırma süresi boyunca bilgi birikimleriyle motifleri yorumlayan yazar Lora Çapar, akademisyen Ayşegül Karakelle, Arkeolog Jozef Naseh ve Arkeolog Kenan Yurttagül’e Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak minnettar olduğumuzu belirtmek isterim.

Antakyalı Mobilyacılarımızın üretim, teknoloji, tasarım ve pazarlama yetkinliklerini artırarak bir dünya markası haline getirebilmek için projemize dört bir koldan sarıldık. ANMOGEP projesine emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim.’‘Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz