BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

‘ANTAKYA KÜNEFESİ’NE DENETİM!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 7 Ekim 2017 - 22:41:03
‘ANTAKYA KÜNEFESİ’NE DENETİM!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında;Hatay ilimizin, Antakya ilçesi ile özdeşleşen “Antakya Künefesi “ibareli coğrafi işaretimiz 14.04.2006 tarihinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ülkemizde koruma altına alınmıştır.”Denildi. ATSO’dan açıklamaya devamla: ”10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında tescili yapılan coğrafi işaretlerimizin 04-05 Ekim 2017 […]

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında;Hatay ilimizin, Antakya ilçesi ile özdeşleşen “Antakya Künefesi “ibareli coğrafi işaretimiz 14.04.2006 tarihinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ülkemizde koruma altına alınmıştır.”Denildi.

ATSO’dan açıklamaya devamla:

”10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında tescili yapılan coğrafi işaretlerimizin 04-05 Ekim 2017 tarihleri arasında denetimi Antakya ilçemizde gerçekleştirilmiştir.

Denetime, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, Hatay Şekerciler ve Tatlıcılar Odası, TOBB Coğrafi İşaretler Uzmanı Sibel Aygün, TSE‘den Aynur Beyazgül, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın coğrafi işaretler danışmanı ÖZENER Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener ve konuyla ilgili diğer yetkililer katıldı.

Denetim kapsamında, coğrafi işaretin tescil belgesinde oluşturulan denetim komisyonu üreticilerle bir araya geldi. Denetim komisyonu tarafından coğrafi işaretin üreticileri yerinde ziyaret edildi ve üreticilere denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildiği ifade edildi.”

Denetimde konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin;

indir-1”Antakya Künefesi’nin tatlılar arasında, pişirme tekniği, peyniri, kadayıfıyla çok özel bir yere sahip sahiptir.

2006 yılında “Antakya Künefesi” ibareli coğrafi işaretimiz Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescili alınarak korunması ülkemizde sağlanmıştır.

Antakya ilçemizde üretilen tarım ürünleri ve diğer yöresel ürünlerinde ülke ekonomisine katkısı yadsınamayacak kadar çok olup ilçemizin diğer bir özelliği ise Antakya ilçemizin dinlerin ve çok kültürlülüğün merkezi oluşudur.

Antakya, turizm açısından ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.Ülkemizde yapılan araştırmada 3.000 üzerinde coğrafi işaretin ve geleneksel ürünlerimizin olduğu bilinmektedir. Görülen o ki ülkemiz coğrafi işaretler konusunda büyük bir potansiyele sahiptir.

05 Ekim 2017 tarihi itibariyle 210 coğrafi işaretin tescilli yapılarak ülkemizde koruma altına alınmıştır. Bu kapsamda ilçemiz ile özdeşleşen coğrafi işaretlerimizden biri olan “Antakya Künefesi” ise mahreç işareti ile koruma altına alınmıştır. Mahreç işaret olarak tescili yapılan coğrafi işaretimizin bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bizler için önemlidir. İlçemizde koruma kapsamına alınacak coğrafi işaretlerimiz için araştırmalar devam etmektedir ve neticelenmesi ile birlikte yeni başvurularımız yapılacaktır.

Aynı zamanda “Antakya Künefesi” ibareli Coğrafi işaretimizin Avrupa Birliği’ne başvurusu için hazırlıklarımız son aşamaya gelmiş bulunmaktadır.” Dedi.

TOBB Coğrafi İşaretler uzmanı Sibel Aygün,yaptığı konuşmada;

“Coğrafyamızın verimli topraklarından günümüze miras olarak kalan yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerimizin gelecek nesillere ulaşması için kayıt altına alınması gerekmektedir.

TOBB bünyesinde odalarımızın ve borsalarımızın katılımlarıyla birlikte coğrafi işaretlerin gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında değerlerinin korunmasına yönelik verilen eğitimler 2015 yılı sonucunda başvuru sayısının artmasına neden olmuştur ve bu artış her geçen gün hızla devam etmektedir.

Avrupa Birliği komisyonunda tescili için başvurusu yapılan 13 coğrafi işaretten 11‘i oda /borsalarımız tarafından yapılmış ve 11 ürün içerisinden Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı tescil ile sonuçlanmış bulunmaktadır.

Diğer coğrafi işaretlerimizin tescili için işlemler devam etmektedir.  TOBB, olarak 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde coğrafi işaretlere ve geleneksel ürünler açısından getirmiş olduğu yenilikleri, Avrupa Birliği’ne başvuru süreçleri, Denetimin ve Pazarlamanın nasıl yapılacağı, tescil sahibi ve üreticilerin hukuki olarak haklarının nasıl korunacağına ilişkin bilgilendirme eğitimlerine de hız vermiştir. “Dedi.

Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener’de konuşmasında;

“Tescilli coğrafi işaretlerin 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre ilk denetim raporları 10 Ocak 2018 tarihine kadar Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması zorunludur. Kanun ile gelen denetimler sonucunda 14.04.2006 tarihi itibariyle koruma altına alınan “Antakya Künefesi” ibareli coğrafi işaretlerimizin denetimi Tescil sahibi olan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde ve TOBB’un destekleri ile gerçekleşmiştir.

TOBB, coğrafi işaretlerin korunması ve oda/borsaları için 26 Nuts bölgesinde eğitim çalışmalarına başlamış olup aynı zamanda coğrafi işaretlerin denetim çalışmalarına da katkı sağlamaktadır.  Bu denetimler tescil sahipleri açısından da önem arz etmektedir. Denetimde asıl hedef tescil belgesinde ki şartnameye uygun olarak üretim yapan gerçek üreticilerin korunması, Coğrafi işaretin gerçek değerinde satışa sunulması, buna bağlı olarak coğrafi işaretlerin marka değerinin saptanması, bilinçli tüketici profilinin oluşturulması, orijinalinden uzak olan ancak coğrafi işaretin ismini kullanan gerçek olmayan üreticiler ile mücadele edilerek bir mirasın ve tarihi kültürün gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasıdır. Diğer önemli bir husus ise “Altın Gibi Sarı olan Antakya Künefemizin Damaklarda Bıraktığı Tatlılığı, Gönüllerde de buluşturmaktır.” Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz