ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

Anadilimize, Kültürümüze Her Zaman Sahip Çıkacağız!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 25 Şubat 2018 - 21:58:17
Anadilimize, Kültürümüze Her Zaman Sahip Çıkacağız!

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), Dünya Anadili Günü dolayısıyla Samandağ yeni çarşı salonunda bir etkinlik düzenledi. Etkinliği sunan Arap Ozan(FİNNEN) Nihat Çay, okulda öğrencilerine Arapça öğreten öğretmenlere ve anne babalara teşekkür etti. İlkokul çocuklarının Arapça’daki bilgi ve becerilerini sergilemelerine yönelik olan etkinliğe çok sayıda çocuk ve velileriyle birlikte katıldı. Etkinlikte çocuklar, Arapça hikaye, şarkılar, tekerleme, atasözleri, bilmece, yarışmalar […]

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), Dünya Anadili Günü dolayısıyla Samandağ yeni çarşı salonunda bir etkinlik düzenledi.

Etkinliği sunan Arap Ozan(FİNNEN) Nihat Çay, okulda öğrencilerine Arapça öğreten öğretmenlere ve anne babalara teşekkür etti.

İlkokul çocuklarının Arapça’daki bilgi ve becerilerini sergilemelerine yönelik olan etkinliğe çok sayıda çocuk ve velileriyle birlikte katıldı.

Etkinlikte çocuklar, Arapça hikaye, şarkılar, tekerleme, atasözleri, bilmece, yarışmalar alanlarında bildiklerini söylediler. 7’den 70’e herkesin katıldığı etkinlikte çocukların sahne performansları izleyenler tarafından alkış aldı.

Etkinlikte konuşmasını Arapça yapan Samandağ ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş, şunları kaydetti;

“Mirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etmiş ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başlamıştır.

UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, Türkiye’de tehlikede olan anadili sayısı 18’i bulmaktadır.

UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir.Dil konuşulmazsa ölür.Konuşulan dili çocuklara,gelecek kuşaklara aktarılır.

Biz bu sene ÖVDER olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. Yıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Halklar  kardeşçe yaşamasını çok iyi öğrenmişler. Bu hayat mümkün.Samandağ’da şarkılarımız Türkçe ,Arapça söyleniyor. Bugün bu bir ilk.Umarım gelecek yıllarda bu etkinlikleri sürdürürüz.Çocuklarımız rüyasını Arapça ifade edebiliyorsa biz bunu başarmış olacağız. Samandağ Belediye Başkanımız Mithat Nehir’e ve katkı sunan bütün sponsorlarımıza teşekkürlerimizi bir borç biliriz.”Dedi .

“Anadilimize, kültürümüze her zaman sahip çıkacağız”

ovder-4

Belediye Başkanı Mithat Nehir,etkinlikte yaptığı konuşmada:

” Her yıl bugünlerde burada sizlerle birlikte olmaktan,bu etkinliğin geleneksel hale gelmiş olmasından  mutluluk duyuyoruz.

Anadilimizi, gelenek, göreneklerimizi, kültürümüzü öğreneceğiz. Biz bu değerleri yaşatmayı, gelecek kuşaklara aktarmayı önemsiyoruz. Ülkemizde farklı diller konuşuluyor,farklı renkler  yaşıyor.

Hatay-Samandağ ortak yaşama değerlerinin oluşturulduğu ve kardeşçe,barış içinde  bir yaşamın yüzyıllardır sürdürüldüğü bir şehirdir.Biz kültürel çeşitliliği ve zenginliği olan bir şehirde yaşıyoruz. Bu çeşitliliğin,zenginliğin yaşatılması için çaba harcıyoruz . Ayrı ayrı diller konuşuyor olabiliriz;ama bütünde biriz birlikteyiz. Ülkemizin birliği, dirliği, selameti ,huzurlu bir yaşam için,aydınlık yarınlar için önemlidir. Bizler bu anlamda ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yaptık, yapmayı da sürdürüyoruz. Her insanın anadilini çocuklarına öğretmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Çocukların anadillerinde rüyalarını görebilmeleri, anadillerini iyi bir şekilde bilmeleri gerekmektedir. Değerli büyükler, veliler çocuklarınızın bu doğrultuda yetişmesi için irade koyarsanız bu işin rengi değişir. Çocuklarımızın birden çok dil öğrenmesi için çaba göstereceğiz. Bir kaç dil bilen çocuklar gelecekte daha başarılı olacaklar. Daha iyi yerlere geleceklerdir. Samandağ’da eğitim seviyesinin bu kadar üst seviyede olması tesadüf değildir. 

Eğitimde başarı sıralamasında çocuklarımız ,gençlerimiz çok önlerde yer alıyorlar. Bu yıl Samandağlı bir hemşehrimiz TUS sınavında ülke genelinde birinci oldu.Bütün sınavlarda Samandağlı gençlerin önemli başarılara imza attığını görüyoruz.

Çocuklarımızın İki dilli yetişmesi eğitimdeki başarıya yansıyor.Çocuklarımızın iki dilli yetişmesi önem arz ediyor.

Büyüklerin ,velilerin bu konuda tutum almalı  ,ısrarlı,kararlı bir duruş sergilemelidir.Bu etkinlikte emeği geçen herkesi tebrik ediyor,hepinize teşekkür ediyorum.Uluslar arası Anadil gününü kutluyorum.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz