BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

AMAN DİKKAT!KANSERE YOL AÇIYOR!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 17 Mart 2018 - 00:21:24
AMAN DİKKAT!KANSERE YOL AÇIYOR!

CHP Hatay Milletvekili Mevlut,yaptığı açıklamada;AK Parti hükümetinin 14 şeker fabrikasını satma kararı, Türkiye’de yüzde 100 yerli ve milli olan şeker pancarı üretimini ve bu üretime bağlı sanayii ortadan kaldıracaktır.”Dedi. Dudu,açıklamasına devamla şunları kaydetti: ”Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim. […]

CHP Hatay Milletvekili Mevlut,yaptığı açıklamada;AK Parti hükümetinin 14 şeker fabrikasını satma kararı, Türkiye’de yüzde 100 yerli ve milli olan şeker pancarı üretimini ve bu üretime bağlı sanayii ortadan kaldıracaktır.”Dedi.

Dudu,açıklamasına devamla şunları kaydetti:

17451-3”Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

 AK Parti hükümetinin 14 şeker fabrikasını satma kararı, Türkiye’de yüzde 100 yerli ve milli olan şeker pancarı üretiminive bu üretime bağlı sanayii ortadan kaldıracaktır. Emperyalist ülkelerin kartelleri üzerinden piyasayı ele geçirecek Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) ile bunu ihtiva eden ürünler ülkemizde gıda terörü yaratacak, şeker pancarı üretimini yok edecektir.

Nitekim NBŞ ihtiva eden paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların tüketiminin çocuklar başta olmak üzere tüm toplumda obeziteyi arttıracağı belirtilmektedir. Bu konuda önemli uyarılarda bulunan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, nişasta bazlı şekerin, diyabet, kalp-damar, böbrek hastalıkları ve kanserle ilişkileri konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Piyasaya egemen olacak NBŞ’nin; önümüzdeki 10 yıl içinde sosyo ekonomik açıdan benzer ülkelerde görüldüğü üzere Türkiye’de çocuk obezitesini arttıracağı ve sağlıklı nesillerin yetişmesini sekteye uğratacağı bilinmektedir.

Bu çerçevede;

  • Pancardan üretilmiş şeker yerine NBŞ ihtiva eden paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların (gofret, sakız, soğuk çaylar vb.) okul kantinlerinde satışını yasaklamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile işbirliği yapmayı düşünür müsünüz?

 .Aşırı tuz tüketiminin azaltılması mücadelesinde yapıldığı gibi Sağlık Bakanlığı olarak; Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içinde bir kampanya başlatarak;annelerin NBŞ hakkında bilinçlendirilmesini sağar mısınız?

  • NBŞ ihtiva eden ürünlerin reklamlarının azaltılması için girişimlerde bulunur musunuz?
  • Amerika’nın Kaliforniya eyaleti, San Francisco ve Berkeley şehirleri ile Meksika’daki gibi NBŞ ihtiva eden ürünlere ek vergiler koyarak, tüketimini dizginlemeyi ister misiniz?…’‘Dedi.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz