2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

AK PARTİ GRUBU:BAŞKAN SAVAŞ BAHANE ÜRETMEYİ BIRAKSIN!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 15 Mayıs 2018 - 00:06:55
AK PARTİ GRUBU:BAŞKAN SAVAŞ BAHANE ÜRETMEYİ BIRAKSIN!

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce verilen 10 milyon liralık borçlanma yetkisini tekrar meclise getirmesinden sonra, Meclisteki Ak Parti Grubu, meclis toplantısı sonunda bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında konuşan Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı Hatay’a hizmeti borçlandırmaya dayandırmakla suçlayarak: “Borçlanmaya izin vermeyen Ak Parti meclis üyelerini de hizmetleri engelledikleri […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce verilen 10 milyon liralık borçlanma yetkisini tekrar meclise getirmesinden sonra, Meclisteki Ak Parti Grubu, meclis toplantısı sonunda bir basın toplantısı yaptı.

Basın toplantısında konuşan Ak Parti Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı Hatay’a hizmeti borçlandırmaya dayandırmakla suçlayarak:

“Borçlanmaya izin vermeyen Ak Parti meclis üyelerini de hizmetleri engelledikleri yönünde bir algı yaratmaya çalışıyor” dedi.

GÜLER:BAHANE ÜRETMEYİ BIRAK

Güler:

”Geçen ay yapılan belediye meclis toplantısında talep etmiş olduğu 250 milyon liralık borçlanma yetkisini bundan önce yapılan borçlanmalardan gelen paraların doğru kullanılmadığını ön görerek HADO projesine başlaması için, 250 milyon liralık değil de 10 milyon liralık bir borçlanma yetkisi Hatay Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından verilmişti. Biz Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan birer Hataylı olarak şunu istiyoruz. Lütfen artık bahane üretmeyi bir kenara bıraksın ve Hatay’a hizmet etsin.” Dedi.

HATAY BUNU HAK ETMİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesine İller Bankası’ndan aylık 50 milyon lira paranın geldiğini belirten Güler:

“Bu paraları doğru ve planlı kullanmamasından ötürü ve tasarruflu değil sürekli israf etme odaklı hareket etmesinden dolayı, belediye hizmetlerini yerine getiremiyor. Bugün bazı kişileri belediye meclis toplantısına davet ederek kamuoyu oluşturmaya çalışmış ve kısmen de bakın eğer bu madde geçmez ise bana borçlanma yetkisi meclis tarafından verilmez ise ben sizlere hizmet götüremeyeceğim algısını oluşturmaya çalışıyor. Bu Hatay’ın hak ettiği bir durum değildir. Yazıktır günahtır. Hatay’a yıllık gelen nakit para toplamı 15 ilçeye gelen paranın tam iki katıdır.” Diye konuştu.

KALKAN:HATAY’A SAHİP ÇIKMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCU

Toplantıda konuşan Yayladağı Belediye Başkanı ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kalkan’da:

“Hepimiz Hataylı olmaktan gurur duyuyoruz. Hatay dinlerin, dillerin, kültürlerin barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir kent olarak adlandırılır ve bizde bundan gurur duyarız. Ak Parti Grubu olarak dünyada kültürü, tarihi ve doğası ile dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Hatay’a sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu. Bugüne kadar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ak Parti Grubu olarak, Hatay için yapılacak olan bütün hizmetlerin yanında olduk ve meclis kararlarının tamamında destek verdik.” Dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin geçen ay yapılan toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın meclise bir borçlanma talebi ile geldiğini belirten Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan:

“Bu borçlanma yetkisini vermedik diye hizmeti Ak Parti grubu engelliyor. Bu anlamda bizde Hatay’a hizmet edemiyoruz, diye algı oluşturmaya çalışıyor.

Bugüne kadar merkezi hükümetten gelen yıllık 635 milyon lirayı, hemde büyükşehir meclisinin bugüne kadar verdiği 1 milyar 50 milyonluk borçlanma yetkisinden gelen paraları değerlendirememiş, kendi beceriksizliğini bize yüklemeye çalışıyor. Hatay’ın israf edilen kaynakları nedeni ile Hatay hizmet göremez hale geldi.” Dedi.

BÜYÜKŞEHİR YOLSUZLUĞA SÜRÜKLENİYOR

2016 ve 2017 yıllarında denetimini yaptıkları Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını nasıl çarçur ettiğini ortaya koymak adına basın toplantısı düzenleme kararı aldıklarını belirten Kalkan, şöyle devam etti:

“Burada paylaşacağımız konuları defalarca mecliste de paylaştık. Bu denetim raporlarını gerek valiliğe gerekse, iç işleri bakanlığına gönderdik. Geçen ay itibari ile içişleri bakanlığından mülkiye baş müfettişi geldi. Valilikte yapılan soruşturmalarda devam ediyor. Yani, hem israf boyutu ile hemde paraların çarçur edilmesiyle iş göremeyen bir büyükşehir belediyesi var. Hemde hukuka uygun olmayan harcamalarla yolsuzluğa sürüklenen bir büyükşehir belediyesi var.”Dedi.

PARALAR ÇARÇUR EDİLİYOR

Kalkan:

“Ak Parti Grubu olarak Hatay’ın bu imkanlarını çarçur eden büyükşehir belediyesine bundan sonra tekrar çarçur etmemesi adına 250 milyonluk borçlanma yetkisi değil. 10 milyonluk borçlanma yetkisi verdik. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bizlerden borçlanma yetkisi istiyor.

Biz bugüne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesine 1 milyar 50 milyon liralık borçlanma yetkisi verdik. Bugün Büyükşehir Belediyesi’nin HATSU ile birlikte 1 milyar 650 milyon lira borcu varken tekrar bizden borçlanma yetkisi istiyor. Oysa 15 ilçe belediyesinin 2017 yılında iller bankasından aldığı toplam tutar 333 milyon lirayken, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin iller bankasından aldığı tutar bu rakamın iki katı. Yani 635 milyon lira.”Dedi.

123s

ARAÇ KİRALAMAYA 61 MİLYON LİRA HARCANMIŞ

 Yayladağı Belediye Başkanı ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kalkan,sözlerine devamla:

“15 ilçe belediyesine gelen paranın 2 katını almasına rağmen hizmet edememekte. Neden hizmet edemediğini de birkaç örnekle aktarmak istiyorum. Soruyorum. Hatay’ın bu kadar alt yapı ve üst yapı sorunu varken her yıl artarak gelen ve en son 2017 yılında HATSU ile beraber 61 milyon lirayı araç kiralamaya verir miydiniz? Bu öylesine büyük bir rakam ki. Bir minibüsü 5 bin lira kiralama imkanı varken, 18 bin liraya kiralamış. 5 bin liraya kiralanabilecek kamyon mevcutken 14 milyon liraya kiralanmış. Yani şuradaki 61 milyon liralık rakamın biz 3’te 1’iyle bütün bu araçların tamamını kiralayabilir, tamamıyla Hatay’a çok daha fazla hizmet edebilir bunun üzerine de 40 milyon liralık bir tasarruf sağlayabilirdik.

HATAY’IN TANITIMI ÖNEMLİ AMA

Asi Nehri kokarken, her yıl onlarca organizasyona milyonlar verir miydiniz? Her bir organizasyon için en az 100 bin lira harcanmış. Elbette Hatay’ın tanıtımı önemli ama bu tanıtımı yaparken de israf etmemek tasarruflu olmak gerekir. İstanbul’daki fuara 400 bin lira, Antalya’daki fuara 350 bin lira, Fransa’daki fuara 495 bin lira, Amerika’daki Türk günü yürüyüşüne 900 bin liranın üzerinde bedeller ödenmiş. Bunlar çok daha uygun bir paraya yapılabilirdi. Şehrin Cadde ve sokakları yapılmamışken, kendi reklamınız için 10 binlerce kupa, tespih, kalem, makas, ayna, sabun, kese alıp milyonları heba eder miydiniz?

HANGİ YÜZLE BORÇLANMA YETKİ İSTİYOR

Bir çok mahallenin kanalizasyonu yapılmamışken, köylere yapılan çok amaçlı salonların yapımı için 1 milyon ile 1.5 milyon lira arasında para verir miydiniz? Biz aynı büyüklükteki salonları 350 bin liraya yaptık.

Devletin, milletin parasını böyle çarçur eder miydiniz? Bakkaldan ekmeği 1 liraya alma imkanı varken, gidip 1 lira 11 kuruşa alır mıydınız? Yani ekmek işinde bir firmaya 500 bin liraya yakın peşkeş çekiliyor.

Vatandaşa daha fazla ekmek vermek varken, bir firmayı zengin etmenin hesabı yapılmış. 5 bin liraya yapılan duvarlar varken, 8 bin lira verir miydiniz? Yazık günah değimli. Bunların hepsi fatura edilmiş. Kısacası CHP’li Belediye başkanı Lütfü Savaş büyükşehirin imkanlarını çarçur etmiştir.

Bütün bunlara rağmen bizden hala hangi yüzle borçlanma yetkisi istiyor. Biliyoruz ki bu yetkiyi de versek paraları yine çarçur edecek.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz