2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULUĞUNU DEĞİL, HAK İHLALLERİNİ YARGILAYIN!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 22 Şubat 2022 - 13:52:24
İNSAN HAKLARI SAVUNUCULUĞUNU DEĞİL, HAK İHLALLERİNİ YARGILAYIN!

İHD(İnsan Hakları Derneği) Hatay Şubesi, dernek binasında yaptığı basın açıklaması ile Eş Genel Başkanları Öztürk Türkdoğan’a açılan dava ve hak savunucularına yönelik baskılara tepki gösterildi. Açıklamaya;Emek ve Demokrasi güçleri ve STK temsilcileri de destek verdi. Basın açıklamasını İHD Hatay Şubesi Eşbaşkanı Ergül Sayın yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:    “Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan’a açılan […]

İHD(İnsan Hakları Derneği) Hatay Şubesi, dernek binasında yaptığı basın açıklaması ile Eş Genel Başkanları Öztürk Türkdoğan’a açılan dava ve hak savunucularına yönelik baskılara tepki gösterildi.

Açıklamaya;Emek ve Demokrasi güçleri ve STK temsilcileri de destek verdi. Basın açıklamasını İHD Hatay Şubesi Eşbaşkanı Ergül Sayın yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

 

“Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan’a açılan soruşturma ve davalar; ülkeyi yönetenlerin insan haklarına ve giderek artan hak ihlallerine yaklaşımını göstermektedir. Hak ihlallerini önlemek yerine devamını sağlamak isteyen iktidar; ihlalleri görünür kılan, itiraz eden, önlemeyi amaçlayan hak savunuculuğu faaliyetlerini suç olarak göstermeye çalışmakta, açılan soruşturma ve davalar özelinde İnsan Hakları Derneği (İHD) üzerinden savunuculuk faaliyetlerini baskı altına almak, engellenmek istemektedir.

Ancak, 35 yıldır canını dişine takarak ve özetle “insan haklarıyla insandır”, “herkes farklı herkes eşit” , “insanlık onuru işkenceyi yenecek”, “ sınıfsal, ulusal, cinsel sömürüye son!”, “savaşa hayır, barış hemen şimdi” diyerek can pahasına hak ihlallerine karşı mücadele eden İHD, hiçbir dönem baskılara taviz vermedi bugün de vermeyecek. Bir kez daha hatırlatmak isteriz; hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı herkes içindir. İnsan Hakları Derneği olarak, 1986 yılından bu yana kesintisiz bir biçimde her türlü hak ihlali karşısında gece gündüz demeden mücadele ettik, mücadele etmeye de devam edeceğiz.

İnsan hakları savunucularını yargılamak, insan hakları mücadelesini yargılamaktır. İnsan hakları mücadelesi yargılanamaz! İşkenceye, yoksulluğa, sömürüye, ayrımcılığa, savaşa karşı, İnsan haklarını, demokrasiyi, barışı savunan herkesi, savunuculuk faaliyetlerini cezalandırmak ve engellemek amacıyla açılan ve ilk duruşması 22 Şubat günü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak olan davada İHD’nin ve Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan’ın yanında olmaya, “hak savunuculuğu suç değildir, yargılayamazsınız” demeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz