2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SUÇ İŞLİYOR!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 17 Şubat 2022 - 01:54:16
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SUÇ İŞLİYOR!

Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 90 bine yakın ücretli öğretmeni asgari ücret altında çalıştırarak suç işlediğini savundu. Yapılan açıklamaya devamla şu görüşlere yer verildi: “Bugün ücretli öğretmenlere bir ders saati için 28.01 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli […]

Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 90 bine yakın ücretli öğretmeni asgari ücret altında çalıştırarak suç işlediğini savundu.

Yapılan açıklamaya devamla şu görüşlere yer verildi:

Bugün ücretli öğretmenlere bir ders saati için 28.01 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 3.360,64 TL geçmektedir.”denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, var olan öğretmen açığını asgari ücretin çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenler ile kapatmaya çalışıldığı belirten Eğitim-İş(Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası) Hatay 1Nolu Şube Yönetim Kurulu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Sayıları 90 bini bulan ücretli öğretmenler asgari ücretin neredeyse yarısına, sosyal ve sendikal güvenceleri olmaksızın çalıştırılmaktadırlar.

2018 yılında açıklanan 2023 ‘Eğitim Vizyonu’nda’ ücretli öğretmenlerin ücretlerinin yüzde 100 arttırılacağı vaat edildiği halde bu da gerçekleşmemiştir.

Yasalara göre asgari ücret altında maaş ödenmesi yasak iken, MEB eliyle asgari ücretin altında on binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır.

Bugün ücretli öğretmenlere bir ders saati için 28.01 TL ödeme yapılmaktadır. Haftalık 30 saatten ayda toplamda 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 3.360,64 TL geçmektedir. Ancak ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı haftalık ders saatini dolduramamakta ve bu ücretin dahi altında bir ücretle çalışmaktadır.

Açlık sınırının 5000 TL’ye dayandığı, asgari ücretin 4253 TL olduğu bir dönemde, MEB’in ücretli öğretmenliği kalıcı bir istihdam modeli olarak görmesi kabul edilemez.“denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz