HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BU SEFALET ZAMMINI YUTTURMAYA ÇALIŞANLAR UTANIN!
  • Ana Sayfa » EĞİTİM
  • 5 Ocak 2022 - 22:21:29
BU SEFALET ZAMMINI YUTTURMAYA ÇALIŞANLAR UTANIN!

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu, maaşlara verilen zamma sert tepki göstererek, “4-4’lük rezaletten çıkan 2.5’luk zam, emekçinin kaderi değildir” vurgusu yapıldı. Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında, maaşlara yönelik artışın TÜİK’in yüzde 36’lık enflasyon oranının altında kaldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Daha yılın ilk gününde elektriğe yüzde 127, doğalgaza yüzde 50 […]

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu, maaşlara verilen zamma sert tepki göstererek, “4-4’lük rezaletten çıkan 2.5’luk zam, emekçinin kaderi değildir” vurgusu yapıldı.

Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında, maaşlara yönelik artışın TÜİK’in yüzde 36’lık enflasyon oranının altında kaldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Daha yılın ilk gününde elektriğe yüzde 127, doğalgaza yüzde 50 zam yapanlar, kamu emekçisine yüzde 2.5’luk sefalet zammını müjde diye yutturmaya çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu trajikomik zammı duyurduğu konuşmasını “Allah hepinizin yardımcısı olsun” diye bitirmesi, durumu özetlemektedir. Zira belli ki kamu emekçisine bırakın yardımı, hakkını teslim edecek dahi kimse bulunmamaktadır.

Öncelikle kamu emekçisine yapılan zamma ilişkin havuz medya ve yandaş sendikalardaki yüzde 30 yalanı, ortadaki rezaletin de ötesine geçmiştir. Halbuki gerçekler gün gibi açıktır:

– Kamu emekçisinin ücretindeki tüm artış, zam değildir. Yüzde 30 olarak lanse edilen rakamın yüzde 22.9’u enflasyon farkının geri ödenmesidir ve bu ödeme, zam değildir. Üstelik enflasyon ödemesi bile yetersiz yapılmıştır. Bu kalemdeki ödeme, eş-dost atamalarıyla arpalığa çevrilen ve yıllardır enflasyon oranını hayali rakamlarla açıklayan TÜİK’in son belirlediği yüzde 36’lık enflasyon oranının bile altında kalmıştır.

– Artıştaki yüzde 5’lik dilim ise daha önceki rezil TİS’ten gelen rakamdır. Yani zikretmekten çekindikleri için şişirdikleri zam oranı, sadece ve sadece yüzde 2.5’tur.

Son 1 yılda temel gıda malzemelerinde ortalama yüzde 70 artmış ve artmaya da devam ediyorken, kira ve faturalardaki artış nedeniyle tüm emekçiler daha aybaşında ay sonunu kara kara düşünmeye başlamışken yüzde 2,5’luk ek zam yapmak, büyük bir skandal ve ağır bir hakarettir. Elbette kamu emekçisi bu hakareti eden kadar ettireni de tanımakta, bilmektedir.

Bu hakarette kamu emekçisine sefaleti reva gören iktidar kadar, ona çanak tutanların da payı büyüktür.

– Kuruluş ilkelerine aykırı olarak şeffaf ve tutarlı şekilde istatistik yayımlamayan TÜİK, bu sefalet zammının kullanışlı aparatıdır.

– Görüşme masasında emekçinin alın terini satan, sefalet zammı açıklandıktan sonra ise itiraz edermiş gibi görünen sendikalar da bu rezil tablonun karanlık renklerindendir. O masada bir sendika rakam bile telaffuz etmemiş, diğeri ise sadece yüzde 3 ek zam istememiş gibi, şimdi “Bu ateş nasıl sönecek” diye göstermelik yakınmalara girmişlerdir.

Bu sarı sendikaların, TÜİK’in sahte rakamlarının altına imza atmamış gibi, “refahtan payımızı alıyoruz” diye gezenler kendileri değillermiş gibi, hükumetin bile ancak yalanlarla şişirerek açıkladığı zammı paşa paşa kabul etmemişler gibi sürdürdükleri tiyatroya artık kendi üyeleri bile kanmamaktadır.

Eğitim-İş olarak bu hakaret zammında imzası olan tüm aktörlere sesleniyoruz:

Rezilliğinizden utanın! Kamu emekçisinin 1 yıllık emeğini masaya yatırıp ona tuvalet kağıdındaki artışın 35’te biri kadar bile zam alamayanlar, utanın! Bu sefalet zammını bir de başarı gibi yutturmaya çalışanlar, utanın! Bu zam üzerinden koltuk kavgasına düşenler, üyelerinden aldıkları aidatları sadece kendi konforları için kullananlar, utanın!

Utanın ve bilin ki tarih sizi tam da bu üç kağıtlarınızla yazacak.

Biz ise bu sefaleti kabul etmeyerek, sözümüzü ve gücümüzü büyüterek, mücadelede vites artırarak haklarımızı alacağız! Saraylarda süklüm püklüm bekleyerek değil, meydanlarda dik durarak kazanacağız!”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz