Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

BU DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK?
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 6 Temmuz 2021 - 21:05:05
BU DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK?

Hatırlanacağı üzere Antakya şehir merkezinde bulunan Vakıf İşhanı’nın yeri kent meydanı olarak düzenlenme isteği nihayetinde olumlu karşılanmıştı. Valilik, Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi işbirliği ile kent meydanı olarak kazandırılması sonrası, hatta bu alana yapılacak meydan düzenlemesinin ödüllü bir yarışma sonucu belirlenmesi ve örnek bir proje olması noktasında yol haritası çizilmişti. Hatay’da, başta sivil […]

Hatırlanacağı üzere Antakya şehir merkezinde bulunan Vakıf İşhanı’nın yeri kent meydanı olarak düzenlenme isteği nihayetinde olumlu karşılanmıştı.

Valilik, Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi işbirliği ile kent meydanı olarak kazandırılması sonrası, hatta bu alana yapılacak meydan düzenlemesinin ödüllü bir yarışma sonucu belirlenmesi ve örnek bir proje olması noktasında yol haritası çizilmişti.

Hatay’da, başta sivil toplum örgütleri, meslek odaları, yerel basın ve vatandaşların sağduyulu kamuoyu baskısı sonrası, Vali Rahmi Doğan öncülüğünde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi tarafından satın alınan Vakıf İşhanı binasının yeri, çevresel bir düzenleme ile kent meydanı olması bekleniyor.

Konuya ilişkin beklentiler bu durumundayken; HBB Başkanı Lütfü Savaş, bir önceki gün katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada:

“Elimizde jeoradar raporları var. Orada, yerin 4 metre altında, üç ayrı tarihi eser bulgusu tespit edildi. Biz, bu alanın altında otopark, wc ve duş alanı planlıyorduk. Ancak bu durumda buraya bir şey yapamayız. O yüzden ben, protokol gereği ödenmesi gereken 34 milyon TL’yi buraya harcayamam. Buraya, Vakıflar Genel Müdürlüğü de bina yapamaz. O yüzden oturup yeniden görüşmemiz lazım” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu açıklama sonrası bilgilendirici bir basın açıklaması yaptı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde, 2018 tarihli Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı bulunduğu, bu kararda da taşınmazda herhangi bir kültür varlığına rastlanılmadığı belirtildi.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek:

“Belediye Başkanının belirttiği arkeolojik, araştırma ve sondaj kazılarında kesin ve resmi bir bağlayıcılığı olmayan jeoradar raporlarının HBB tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü ile paylaşılmasını, Meydan Projesi kapsamında bir bodrum kattan fazlası düşünülüyorsa da bunun açıkça ifade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin protokole uymasını da istedi.

Karşılıklı olarak yapılan açıklamalarla bir anda kaosa dönüşen Kent Meydanı Projesi,şimdilik  askıya alınmış oldu.

Yaşanan bu gelişme üzerine başta Sivil toplum kuruluşları olmak üzere meslek odaları,yerel basın ve Hataylı vatandaşlar bu düğümü kim çözecek sorusunun yanıtını arıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz