Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

VEKİL TOKDEMİR:MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN……
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 26 Nisan 2021 - 19:14:27
VEKİL TOKDEMİR:MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN……

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı. Vekil Toldemir,önergesinde şu hususlara yer verdi: “Hatay ilimizde tarımda hasat dönemine yaklaşırken mevsimlik tarım işçileri Hatay ilimize geçiş yapmaya başlamışlardır. Yıllardır çözülemeyen barınma, sağlık, eğitim, taşıma ve […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı.

Vekil Toldemir,önergesinde şu hususlara yer verdi:

Hatay ilimizde tarımda hasat dönemine yaklaşırken mevsimlik tarım işçileri Hatay ilimize geçiş yapmaya başlamışlardır.

Yıllardır çözülemeyen barınma, sağlık, eğitim, taşıma ve ücret sorunlarıyla gündeme gelen dönemlik çalışanlar önümüzdeki günlerde kendi oluşturdukları imkanlar ile hayatta kalmaya çalışacaklardır.

Mevsimlik tarım işçilerinin küçük yaştaki çocukların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli adımlar atılmamakta olup çocukların önemli bir kısmı ise aileleri ile birlikte tarımsal arazilerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Covid-19 salgını şartlarının ağırlaştırdığı yaşam koşullarında ailelerin virüs tehdidine karşı korunması için hiçbir önlem bugüne kadar alınmamıştır.

Bu bağlamda;

  • Mevsimlik tarım işçilerinin temel yaşam ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda Bakanlık olarak bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
  • 2002-2021 döneminde Hatay ilimize gidiş-dönüşlerde ve çalışma sürelerinde herhangi bir sağlık sorunu yaşayan mevsimlik tarım işçilerin ve bu işçilerin aile fertlerinin sayıları nedir?
  • Mevsimlik tarım işçilerinin küçük yaştaki çocuklarının sağlık ve eğitim ihtiyaçların karşılanması hususunda Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır?
  • Mevsimlik tarım işçilerinin Covid-19 salgını tehdidine karşı korunmaları için ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz?

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz