SAMANDAĞ MAHALLELER ARASI 2.GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI’NIN…

SAMANDAĞ MAHALLELER ARASI 2.GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI’NIN…

VALİ DOĞAN:HER İNANÇ VE KÜLTÜRDEN İNSANIMIZLA DAHA MUTLU…

VALİ DOĞAN:HER İNANÇ VE KÜLTÜRDEN İNSANIMIZLA DAHA MUTLU…

DÜNYA FOOTVOLLEY ŞAMPİYONASI ELEME MÜSABAKALARI ARSUZ’DA YAPILACAK!

DÜNYA FOOTVOLLEY ŞAMPİYONASI ELEME MÜSABAKALARI ARSUZ’DA YAPILACAK!

AK PARTİLİ YAYMAN:TÜRKİYE MUZ CUMHİRİYETİ DEĞİLDİR!

AK PARTİLİ YAYMAN:TÜRKİYE MUZ CUMHİRİYETİ DEĞİLDİR!

FİYATLAR 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİDİR!

FİYATLAR 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİDİR!

2020 YILI SGK PRİM TUTARLARI BELLİ OLDU!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 6 Ocak 2020 - 21:10:47
2020 YILI SGK PRİM TUTARLARI  BELLİ OLDU!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Hatay İl Müdürlüğü Yeni yılda ödenecek prim bedellerinin belirlendiğini açıkladı. SGK İl müdürü Hamit Bal,yaptığı açıklamada şunları kaydetti:l“Yeni yılda tüm çalışanlarımıza, emeklilerimize, işverenlerimize, sağlıklı, huzurlu, bereket dolu bir yıl geçirmelerini dileyerek, 2020 yılının ülkemiz için üretimin, yatırımın ve istihdamın daha fazla arttığı, iş kazalarının yaşanmadığı, sosyal güvence içinde geçirilecek bir yıl olmasını […]

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Hatay İl Müdürlüğü Yeni yılda ödenecek prim bedellerinin belirlendiğini açıkladı.

SGK İl müdürü Hamit Bal,yaptığı açıklamada şunları kaydetti:lYeni yılda tüm çalışanlarımıza, emeklilerimize, işverenlerimize, sağlıklı, huzurlu, bereket dolu bir yıl geçirmelerini dileyerek, 2020 yılının ülkemiz için üretimin, yatırımın ve istihdamın daha fazla arttığı, iş kazalarının yaşanmadığı, sosyal güvence içinde geçirilecek bir yıl olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal yaptığı açıklamasında aşağıdaki bilgilere yer verdi:

Bilindiğiniz üzere, 2019 yılı Aralık ayının son haftası asgari ücretin belirlenmesi açısından çalışma hayatı için çok önemli bir hafta idi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapmış olduğu çalışmanın ardından işçinin bir günlük çalışma karşılığı asgari ücretini 2020 yılı için 98,10 TL olarak açıkladı.

Açıklanan bu rakama göre aylık brüt asgari ücret 2.943 TL, asgari geçim indirimi (AGİ) dahil net asgari ücret ise 2.324,70  TL olmuştur.

Asgari ücretin değişmesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun uyguladığı prim ve borçlanma tutarları da değişmiş oldu.

Buna göre, SGK’ya bildirilecek sigortalı prime esas kazanç tutarının aylık alt sınırı 2.943 TL, üst sınırı ise 22.072,5 TL olmuştur.

ESNAF BAĞ-KUR’LU VE TARIM BAĞKURLULARIN ÖDEMELERİ

Asgari ücretin değişmesi ile birlikte kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanların yani Bağ-Kur kapsamında çalışanlarında prim oranları değişti, buna göre bu kapsamdaki sigortalıların bir aylık prim oranı 1.015,34 TL oldu; ancak bilindiği üzere primlerini düzenli olarak ödeyen sigortalılarımız 5510 sayılı Kanun teşvikinden yani 5 puanlık indirim teşvikinden faydalanmakta olup bu kapsamdaki sigortalılarımız 2020 yılı için aylık 868,19 TL prim ödeyeceklerdir.

Tarım Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılarımızın primleri diğer Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılardan farklı olarak hesaplandığından ödenmesi gereken prim tutarı 98,10*27*%34,5= 913,80 TL dir. Yine bu kapsamdaki sigortalılarımız primlerini düzenli ödedikleri takdirde 5 puanlık indirim teşvikinden faydalanarak aylık 781,36 TL prim ödeyeceklerdir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILAR

Bağ-Kur kapsamındaki bir başka sigortalı kolu olan isteğe bağlı sigorta kapsamındaki kişiler ise, prime esas kazancın %32 si olarak prim ödemekte olup, bu kapsamdaki sigortalılar 2020 yılı için aylık 941,76 TL prim ödeyeceklerdir.

EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN AZ SİGORTALI ÇALIŞTIRANLAR

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu şekilde sigortalı çalıştıranlar her gün için prime esas günlük kazanç alt sınırının %2 si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerekmektedir. Bu tutar 2020 yılı için günlük 1,96 TL dir.

EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTALI ÇALIŞTIRANLAR

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı olarak işçi çalıştıran işverenler ise bu kişiler için günlük 31,88 TL prim ödemeleri gerekmektedir.

EK-5, EK-6 KAPSAMINDAKİ SİGORTALILAR

Ek-5 kapsamında tarımda hizmet akdiyle çalışanlar aylık 913,80 TL; Ek-6 kapsamında taksi ve dolmuş şoförleri ile sanatçılar aylık 860,82 TL ayrıca işsizlik primi ödemek isteyenler ise aylık 940,28 TL prim ödemeleri gerekmektedir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS) PRİMİ

Bilindiği üzere, hane içinde kişi başına düşen gelir miktarı brüt asgari ücretin 1/3 ünden az olanların primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. 2020 yılı için bu tutar 2.943/3=981 TL olup gelir testi sonucunda hane içinde kişi başına düşen geliri bu tutardan az olanlar genel sağlık sigortasından prim ödemeden faydalanacaklardır.

Bu kişiler dışında kalan ve bakmakla yükümlü olmayan kişiler ise genel sağlık sigortasından faydalanmak için aylık 88,29 TL prim ödeyeceklerdir.

HİZMET VE YURTDIŞI BORÇLANMALARI

Bildiğiniz üzere, 5510 sayılı Kanun ile sigortalı olan kişilere askerlik, doğum, avukatlık staj süreleri vb. günleri borçlanma hakkı verilmiştir. Bu kapsamda günlerini borçlanmak isteyen sigortalılarımız 2020 yılı için bir günlük borçlanma tutarı olarak 31,39 TL ödemeleri gerekmektedir.

3201 sayılı Kanun gereğince yurtdışında geçen sürelerini borçlanmak isteyen sigortalılarımız ise bir günlük borçlanma tutarı olarak 44,15 TL ödemeleri gerekmektedir.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz