2020’de en az 297 kadının katledildiğini, 161 kadının da şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini dile getiren Haksöz:

Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var!  Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana…” dedi.

81 İLDE EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

CHP Genel Merkezinde, 81 il kadın kolları başkanlığı ile tüm ilçe kadın kolları başkanlıklarının eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla 2020 yılı, kadın ve çocuk hakları açısından değerlendirilip, Hükümetin “2020 Cinsiyet Eşitliği” karnesi açıklandı.

CHP Hatay İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısı açıklamasını İl Kadın Kolları başkanı Filiz Haksöz okudu.

“2020 KADINLAR AÇISINDAN ÇOK ZOR BİR YIL OLDU”

Ay ay katledilen ve şüpheli olarak yaşamlarını yitiren kadınların sayıları ile kadınları ve çocuklara yönelik istismar vakalarını, söylem ve eylemlerden örnekler aktaran Haksöz, 2020 yılının kadınlar açısından çok zor bir yıl olduğuna işaret etti.

“ASLA ÖDÜN VERMEYECEĞİMİZ HAKLARIMIZ VAR!”

2020’de en az 297 kadının katledildiğini, 161 kadının da şüpheli şekilde öldüğünü dile getiren Haksöz:

“Rakamlardan değil insan hayatından söz ediyoruz. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana… “ diye konuştu.

“KADINLARIN ÜLKEMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak Türkiye’nin her bir köşesinde örgütlendiklerini ifade eden Çetiner:

“ Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara YaşamHak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara ‘Yalnız değilsin biz varız’ diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz.  2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.