2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

1 MAYIS TATİL DEĞİL MÜCADELE GÜNÜDÜR!!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 30 Nisan 2020 - 17:27:43
1 MAYIS TATİL DEĞİL MÜCADELE GÜNÜDÜR!!

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, 1 Mayıs Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı. 1 Mayıs’ın tatil değil mücadele günü olduğuna dikkat çeken Cengiz: “ Ülkemizde ve dünyada faşizmin tavan yaptığı dönemlerde işçilerin, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın yasaklandığı dönemler olmuştur. Bugün ise tüm dünyayı sarsan salgın nedeniyle birçok ülkede sınırlı […]

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, 1 Mayıs Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

1 Mayıs’ın tatil değil mücadele günü olduğuna dikkat çeken Cengiz:

Ülkemizde ve dünyada faşizmin tavan yaptığı dönemlerde işçilerin, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın yasaklandığı dönemler olmuştur. Bugün ise tüm dünyayı sarsan salgın nedeniyle birçok ülkede sınırlı bir anma gerçekleşecek. Biz de bu yıl fiziksel mesafeye uygun ve çoğunlukla sosyal medya üzerinden 1 Mayıs’ı kutlayacağız” dedi.

1886 yılında işçilerin üzerine ateş açıldığı ilk 1 Mayıs’tan bugüne 1 Mayıs’lar her zaman iktidarların, hükümetlerin korktuğu günler olduğunu dile getiren Cengiz:

Emekçilerin sokağa çıkması, alanları doldurması ve taleplerini gür bir sesle dile getirmeleri yüzyıllardır her zaman tehlikeli bulunmuştur.

Tehlikeli bulunmuştur çünkü fabrikalardan, evlerden, atölyelerden, masa başlarından, mağaza reyonlarından, çöp kamyonlarından çıkıp birleşen eller büyük balığın küçük balığı her zaman yutamayacağını hatırlatmıştır iktidar ve sermayeye” dedi.

Pandemi nedeniyle bu yıl 1 Mayıs Mücadele Günü’nü olağanüstü koşullarda kutladıklarını ifade eden Cengiz, mesajında şu görüşlere yer verdi:

Bu 1 Mayıs’ta omuz omuza yürüyemeyecek oluşumuz yüreklerimizin mücadale azmini, ellerimizin değiştirme gücünü unuttuğumuz anlamına gelmiyor.

Salgınlar için demokratik oldukları, herkesin hastalıklardan eşit derecede etkileneceği söylenip duruluyor. Evet, salgınlar; burjuvasından emekçisine, din insanından öğretmenine herkesin yaşamını tehdit etmektedir. Ancak son bir-bir buçuk ayda gördük ki emekçiler, işçiler üretmeye, hizmet sektöründe çalışmaya devam ederken, öğretmenler öğrencilerine evlerinden ders anlatmaya çalışırken bir tek burjuvalar evde kal çağrılarına en sadık şekilde uyanlar olmuştur.

Evet, hastalık tehdidiyle karşı karşıya olan tüm halk kesimleriyken yalnızca ve yalnızca bir grup azınlık evde kalma olanağına sahip. Diğer tarafta ise işçiler ve emekçiler işlerini kaybetmekle hastalanmak arasında bir seçim yapmaya zorlanmakta, emekliler bir şişe kolonyayla avutulmaya çalışılmaktadır. Salgını bahane gösterip işsiz bırakılan emekçi gençlerimiz, torunlarımız için emekliler olarak mücadeleyi her koşulda sürdürmeye kararlıyız.

Bu yıl, 1 Mayıs günü balkonlarımıza çıkıp burada olduğumuzu göstereceğiz. Bunu yaparken yalnızca geçmişimize saplanıp kalmaktansa bugün ortaya çıkan durumu da bir kere daha düşünelim. Kaybedecek canımızdan başka hiçbir şeyimizin kalmadığı en derin çukurdayız. Buradan kurtuluşun yolu ise emek mücadelesi, bilim mücadelesi, aklın ve mantığın zaferi dışında hiçbir şey değildir.
Bu 1 Mayıs, gelecek 1 Mayıslara balkonlardan sesleneceğiz; “Gelecek günler için gökten Ayet inmedi bize, O’nu biz kendimiz vaadettik kendimize!” dizelerini bir kez daha hatırlayıp, salgın sonrası yeni toplumsal düzeni kendi ellerimizle inşa edeceğimizi haykıracağız! Eşitlik, özgürlük, kardeşlik sloganını dillerine pelesenk etmiş burjuvalardan alıp, yarının eşit ve özgür dünyasını işçi kardeşlerimizle omuz omuza kuracağız!

Bizleri vahşi kapitalizmin çarklarında öğütmeye cüret edenler, çarkların dönmesi için bizlere muhtaçlardır! Korona günleri bunu bir kez daha göstermiştir.  Ölüm ve işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanan dünü, bugünü ve yarını kuran, üreten işçiler ve emekçiler

Evlerinden tatil günü, resmi tatil demeden uzaktan çalıştırılan işçiler ve emekçiler,
Salgın günlerinde evine aş götüremeyen işsiz kardeşler,

Binbir zorluğa göğüs gerip onurlu bir emek mücadelesinin içerisinden gelip sınıftan emekli olunmaz diyen emekliler,
Bu salgın günlerinde tarihi 1 Mayıs’ımız, mücadele inadımız hepimize kutlu olsun!
“Dünyanın bütün işçileri, birleşin!” sloganı mücadelemize ışık tutsun!Siz yoksanız bir eksiğiz.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz